close

CADILAR BAYRAMI BALKABAĞI SÜSÜ NASIL YAPILIR?

Bildiğiniz gibi Cadılar Bayramının sembollerinden bir tanesi Balkabağı. Yapımı inanılmaz kolay ve zevkli. Hele ki balkabağı süsünü bitirip içine de mum yaktığınız zaman mükemmel bir görüntü ortaya çıkıyor.

Dün Cadılar Bayramıydı ve gece için hazırlıklar yaptığımdan dolayı “Balkabağı Süsü Yapımı” yazımı paylaşamadım. Kısmet bugüneymiş artık diyorum ve evinize görsel bir şölen katacak olan bu sevimli korkunç balkabağı yapımını anlatıyorum.

Balkabağı Yapımı İçin Gereken Malzemeler

  1. Orta Boy Balkabağı
  2. Falçata
  3. Kalem
  4. Mum
  5. Marifetli Eller 🙂

ADIM 1

Öncelikli olarak balkabağımızın üstündeki şapkasını çıkartıp balkabağının içini temizlememiz gerekiyor. Bu nedenle kalemimizle birlikte balkabağının sapının etrafında yeteri kadar büyüklükte bir daire çiziyoruz. Falçata yardımı ile çizdiğiniz dairenin üzerinden hafifçe ve yavaşça geçin. Hemen falçatayı derine indirip kesmeye çalışmayın yoksa dairenin dışına taşabilirsiniz. Bir sefer dairenin üzerinden geçtikten sonra, ikinci seferde daha derine inip daireyi tamamen kesebilirsiniz.

IMAG1375

IMAG1377

Not: Balkabağının ortası boş olduğu için falçatayı balkabağının dibine kadar batırmaya çalışmayın. Falçatayı derine doğru indirdikçe bıçağın boşluğa girdiğini belli bir noktadan sonra anlayacaksınız.

Çizdiğiniz daireyi yerinden çıkaracak kadar kestiğinize emin olduktan sonra sapın üstünden hafifçe bastırın ve yerinden oynatın. Sonra sapından tutup yukarıya çekin. Daha sonra balkabağının içindeki bütün her şeyi çıkarıp içini temizleyin.

ADIM 2

Balkabağımızın içerisini güzelce temizledikten sonra sıra geldi “korkunç” yüz ifadesi çizmeye 🙂 Konsept Cadılar Bayramına uysun diye korkunç yüz ifadesi yaptım ama siz gülen yüz de yapabilirsiniz. Daha fazla yetenekliyim diyorsanız eğer kendi yüz ifadelerinizi de yaratabilirsiniz.

IMAG1381

IMAG1385

Balkabağının üzerine istediğiniz yüz ifadesini kalem ile çizmeden önce balkabağı yüzeyinin temiz ve pürüzsüz olduğuna emin olun. Daha sonra istediğiniz yüz ifadesini rahatça çizebilirsiniz. Balkabağının içini boşaltmak için yaptığımız işlemin aynısını yüz ifadesi için de uygulayacağız. Önce gözler, burun ve ağzın üstünden falçata ile yavaşta ve hafifçe çizerek geçin. Daha sonra bıçağınızı daha derine batırarak yavaş yavaş kesmeye başlayabilirsiniz. Parçaları yerinden çıkarabilecek kadar kestiğinize emin olduktan sonra parmaklarınız ile balkabağının içinden dışarıya doğru hafifçe bastırarak parçaları yerinden çıkarabilirsiniz.

IMAG1386

IMAG1391

ADIM 3

Balkabağımız artık süslemeler için hazır 🙂 Küçük mumlarınızı yakıp içerisine rahatlıkla koyabilirsiniz. İlk başta odanızı değişik bir koku kaplayabilir. Korkmanıza gerek yok. Balkabağı ısındıkça etrafa yayılan bir koku. Zamanla geçecektir.

IMAG1420

IMAG1404

İçerisine mum yakıp akşamları odanızda güzel bir ortam hazırlayabilirsiniz. Yada gündüz kullanımı için içerisine rengarenk çiçekler de koyabilirsiniz. Balkabağınız artık sizin ve istediğiniz şekilde değerlendirebilirsiniz.

Cadılar Bayramı ışıklı/mumlu balkabağı yapımı işte bu kadar basit. Şimdiden kolay gelsin 🙂

|SOSYAL MEDYA HESAPLARIM

 

INSTAGRAM – LADY_BONEY

 

 

🔥479
Tags : balkabağı süslemebalkabağı süsleme malzemeleribalkabağı süsü nasıl yapılırcadılar bayramıcadılar bayramı kostümücadılar bayramı nedircadılar bayramı süslemelerihalloweenhalloween pumpkinhow to make halloween pumpkinışıklı balkabağı yapımı

Leave a Response