close

Kışın Evde Yetisen Çiçekler


Yavaş yavaş soğuklar kendini göstermeye başlayınca bahçemizdeki ve evimizdeki yaz bitkilerimiz de boyun eğmeye, solmaya ve yaprak dökmeye başladılar. Kış gelince bahçemiz kupkuru bakımsız ve evimizde rengarenk çiçeksiz kalacak diye surat asmaya gerek yok ; çünkü kış iklimine ayak uyduran rengarenk ev ve bahçe çiçekleri de var:)

IMAG0777

Alexandra Palace Garden Centre, Londra’nın kuzeyinde yer alan ufak ama içerisinde binlerce çeşit ağaç ve çiçek barındıran bir bahçe merkezi. Çiçeklerin olduğu bölüm rengarenk, cıvıl cıvıl ! Yeryüzünde bu kadar renge ve değişik yapıya sahip süs çiçeklerinin olduğunu bilmiyordum. Herbirini gördükçe şaşkınlığım kat ve kat arttı. Bu renkli dünyayı bloğumda paylaşmalıyım diye en çok ilgimi çeken kış çiçeklerini sizler için fotoğraflayıp araştırdım.

Süs Lahanası (Ornamental Kale)

IMAG0764
Süs Lahanası (Ornamental Kale)

Süs lahanası kış aylarının bence en renkli bitkisi. Beyazdan pembeye, mordan kırmızıya capcanlı renkleri var (Diğer renklerini en üstteki yazı resminde görebilirsiniz). Sıcak ile arası pek iyi değil ama kışın tam aksine 5 dereceye kadar canlılığını koruyabiliyor. İlginçtir ki hafif bir ayaz , süs lahanası rengini daha da parlaklaştırıp yoğunlaştırıyormuş.

Gümüş Çalı (Calocepholus Brownii)

IMAG0758
Gümüş Çalı (Calocepholus Brownii)

Çiçeklere ayıracak vakti olmayanlar,  gümüş çalı tam sizin için. -12 derece soğuğa kadar dayanabiliyor. Yaz – kış yeşil kalan ve hiç ilgi görmeden bile canlılığını koruyan bir çiçek. Gümüş çalı hakkında ufak bir araştırma yaptıktan sonra adı üzerinde gümüş ve yeşil renklerinin olduğunu öğrendim. Benim fotoğrafladığım gümüş çalı yeşil renkli olandı. Evlerimize renk getirsin diye gümüş çalıları rengarenk boyamışlar. Harika bir görsel ortaya çıkarmışlar. (Boyaların  gümüş çalı için zararsız olduğunu düşünüyorum)

Erica (Funda)

IMAG0760
Erica (Funda)

Ev hanımlarımız bu pembe tonlarını barındıran göz alıcı funda çiçeğini çok iyi bilirler 🙂 Her yıl yaprakları yeşilliğini koruyor. Araştırmamı yaparken bazı kelebek türlerinin larvalarının sadece funda ile beslendiklerini ve büyüdüklerini öğrendim. Ayrıca fundanın kurutulmuş yaprakları mutfakta da yemekleri lezzetlendirmek için de kullanılıyor.

Eçeverya (Aşkın Göz Yaşları)

IMAG0752
Eçeverya (Aşkın Göz Yaşları)

Eçeverya yazın kavurucu sıcaklarına, kışın da soğuk ayazına oldukça dayanıklı bir bitkiymiş. Kışın 20 günde bir sulamak yeterli oluyor. Yazın ise toprağı kurudukça sulanabilir. Kuraklık ve kumlu bölgeler tam da yetişme alanları. Yapraklarının muntazam düzenine hayran kaldım.

Venus Fly Trap ( Sinekkapan)

IMAG0773
Venus Fly Trap (Sinekkapan)

Erkek arkadaşımın ısrarı üzerine bu etçil bitkiyi almak zorunda kaldım. Alt üstü bitki sonuçta ama minik saksısını tutarken bile içim bi tuhaf oldu. Sinek, börtü, böcek, karınca gibi örümcekgillerle besleniyor. Yazın evde hiç istemediğim o karıncaları şimdi dört gözle arıyorum 🙂 Sinekkapanı yiyeceğini 5 ile 20 gün arasında özel salgıladığı öğütücü sıvı ile eritir. Bu bitki saksısının altından sulanır. Derin olmayan bir kaba su koyup saksıyı yarım saatliğine içine oturtun. Yarım saat boyunca bitki ihtiyacı olan suyu içine çekecektir. Daha sonra su dolu kaseyi altından alınız yoksa bitki çürümeye yüz tutuyor. Aman sakın parmağınızla bitkinin ağız kısmına dokunmayın ! Parmak ucu hislerini öldürüyor!

Kaktüs (Lithops)

IMAG0765
Kaktüs (Lithops)

Kaktüs her mervsim yeşilliğini koruyan, pek ilgi istemeyen bir bitki bilirsiniz. Alexandra Garden Centre’de hayatımda hiç görmediğim kaktüs çeşitleri gördüm. Yaptığım araştırmada öğrendim ki “Lithops” yunancada kaya görünümlü anlamına geliyormuş. Görüntüsü de gerçektende öyle. İki yuvarlak kısımdan oluşuyorlar ve ortadaki çizginin arasından çiçek ve yaprak büyüyor.

cats

Çok sıcak iklime ve kuraklığa dayanıklı oldukları için daha çok Afrika bölgesinde yetiştirilir. İlginçtir ki, bu kaktüs türleri taşa benzedikleri için kendilerini yetiştikleri topraktaki kayaların arasına saklarlar ve kuraklıkta nem alabilmek için bitkileri yiyen hayvanlardan gizlenirlermiş.

Bitkiler hakkında araştırma yaptıkça, doğada hayran kaldığım daha nice şeyler öğrendim. Hepsinin sizlerle paylaşmak isterdim ; ama sıkılacağınızdan korktum 🙂 Alexandra Garden Centre’de en çok dikkatimi çekenleri ve kışın evleriniz de ya da bahçenizde yetiştirebileceğiniz çiçekleri/bitkileri sizlerle paylaştım. Sizin en çok hangisi ilginizi çekti ?

 

|Sosyal Medya Hesaplarım

Facebook – CosmoLinda

Twitter – CosmoCosmolinda

Instagram – _cosmolinda_

🔥263
Tags : aşkın göz yaşlarıbahçe bitkilerieçeveryaericaev bitkilerifundagümüş çalıkaktüs çeşitlerikış çiçeklerikışın evde bakılabilen çiçeklerlithopssinekkapansonbahar çiçeklerisüs lahanasıvenus flytrap

Leave a Response