close

File market/pazar çantaları ile bundan yıllar yıllar öncesine bir yolculuk yaptık 🙂

Market poşetini yanımda taşımayı unuttuğum için arabada, evde kapının kolunda, mont ceplerimde artık poşetle gezmeye başladım 😀 1 poşet ne yazık ki yeterli olmuyor. Büyük olsun, kalıcı olsun dedim ve pamuklu makrome ipi ile file çanta ördüm.

Hangi ipçiye giderseniz gidin, pamuklu makrome ipi istiyorum derseniz bütün renkleri önünüze seriverirler. 1 yumak dilediğiniz rengi seçtikten sonra 4.5 numara tığ ile işe koyulalım 🙂

SİHİRLİ HALKA İLE BAŞLANGIÇ

Tığ ile bir zincir çekelim, yalnız sihirli halkamız için püf noktamız zincirin altında sarkan ipi oldukça uzun bırakmak. Çektiğimiz 1 zincir halkamızı 2 parmak içine rahat sığacak şekilde genişletelim ve uzun bıraktığımız ipi de halka ip ile birleştirerek etrafından direk çekmeye başlayalım.

Bir tur halkayı tamamladıktan sonra örgünüz yarım ay şeklinde gözükecektir. Tam bir halkaya tamamlamak için sarkan ipin ucundan tutarak çekin. Halkanın birleşerek yuvarlak olduğunu göreceksiniz. Böylece sihirli halkamızı tamamlamış olduk 🙂

ZİNCİR İLE FİLE ÖRGÜSÜ

Sihirli halkamızın üzerinden zincir çekerek tur atmaya devam edeceğiz. İlk sırayı 7 zincir sayısı ile tamamlayacağız. 7 zincir çekin ve her bir direğin tepesine batırın. Atladığınız bir direk olmamalı.

3. sıra örgüye ve tüm çantaya 8 zincir çekerek devam edeceğiz. 7 zincir ile devam etseydik eğer halkamız çok kısa süre sonra daralmaya başlayacaktı ve file çanta çok küçük olacaktı.

FİLE ÇANTA İÇİN SAP ÖRME

File çantayı istediğiniz boya kadar ördükten sonra sapını yapmaya başlayacağız. Çantanın ağız kısmını düzelterek yere serin. Zincir halkalarından eşit sayıda sağ ve sol uçlarından ördükten sonra 55 zincir çekerek karşı tarafa atlayacağız.

Örneğin, toplam 22 zincir halkamız var. 3 tane zincir ördükten sonra 55 zincir çekerek diğer uçtanda 3 halka örebilecek şekilde ileriye atlayarak batırıyoruz. 3 zincir halkası daha ördükten sonra tekrardan 55 zincir çekerek karşı tarafa batıyoruz. Bu şekilde karşılıklı 2 zincir ip çektikten sonra zincirlerimizi birleştirerek sapı meydana getireceğiz. 3. zincir çekme sırasına geldiğimizde ise, 55 zincir değil, 15 zincir çekerek diğer 2 zinciri altına katarak üzerlerinden hepsini birleştirerek sık iğne örmeye başlıyoruz.

Sık iğneyi 15 zincir daha çekebilecek mesafe kalana kadar örmeye devam ediyoruz. File çantamıza tekrardan batmak için 15 sıra zincir çekerek son 3lü zincir halkamızı tamamlıyoruz. Çanta ağzının dik ve sağlam olması için en üst sıranın tamamına sık iğne çekin.

Bir günde yapımını tamamlayabileceğiniz file çantamız hazır 🙂 Kolay gelsin…

 

 

🔥521
Tags : el örgüsü file çantafile çanta yapımıkendin tasarlakendin yap file çantamakrome ipi ile file çantamakrome ipi ile file çanta nasıl yapılırmarket çantası yapımıpamuklu makrome ipipamuklu makrome ipi ile sağlam çantapazar çantası yapımısihirli halka nasıl yapılır

Leave a Response