close

Bu yaz rengarenk göz alıcı bilekliklerini kendin tasarlamaya ne dersin?

15 dakikadan daha az bir sürede yaz şıklığınıza renk katacak “paraşüt ipi ile bileklik yapımı” oldukça kolay ve ekonomik. Özellikle yazlık mekanlarda cadde boyunca stant üzerinde gördüğümüz makrome örgüsü bileklikler, bu yaz da sizin tasarımınızla bileğinizde yer alsın!

Her stile uyum sağlayan bu bileklikler, havuz başında, piknikte, kafede, işyerinde yani özgürce aklınıza gelebilecek her ortamda takılabilir. Ben de kendime 4 farklı renk ve aparat ile bileklik yaptım. Bu renk cümbüşünü sizlerle de paylaşmak istedim.

Paraşüt İpi Bileklik Malzemeleri

  • Paraşüt ipi – 0,8 mm,
  • Makas,
  • Bant,
  • Çakmak,
  • Süsleme Aparatları

Paraşüt ipinizi tuhafiyeden, boncuk satışı yapan dükkanlardan ya da internet üzerinden dilediğiniz renklerde satın alabilirsiniz. Capcanlı göz alan renkleri tercih etmenizi öneririm, hem örgüsü daha canlı duruyor hem de bileğinizde daha göz alıcı oluyor. Bileklik yapımı için ihtiyacımız olan 0,8 mm kalınlığında paraşüt ipinin uzunluğu;

  • Kadınlar için 2,60 metre,
  • Erkekler için 4,0 metre,
  • Çocuklar için ise 2,40 metre yeterli olacaktır.

Tüm malzemelerimiz hazır ise yapımına başlayabiliriz 🙂

İlk adım olarak 65 cm uzunluğunda 4 ayrı parça ip keselim (1 Görsel). Kestiğimiz ipleri 2 ‘şerli olarak ayıralım ve alt fotoğrafta olduğu gibi süsleme aparatının uçlarından 2şerli olarak geçirelim (2. ve 3. Görsel).

1. Görsel
2. Görsel
3. Görsel

İpleri aparattan geçirdikten sonra boylu boyunca masaya yatıralım ve üst bölümde kalan paraşüt iplerinin tamamını bantlayarak sabitleştirelim (4. Görsel). Yani makrome örgümüz için ufak bir düzenek kuruyoruz 🙂 Bu yöntem bilekliğinizi kaydırmadan rahatlıkla örebilmenize yardımcı olacaktır. Yine de ip kaymadan durmuyor, canınızı sıkmasın 🙂

4.Görsel

Bilekliğimizi yapmaya alt bölümde kalan paraşüt ipi ile başlayacağız. İki tane ip, örgüyü üzerine yapacağımız ana gövdeyi oluşturacaktır. Geriye kalan iki parça ile de makrome örgümüzü gövde üzerine işleyeceğiz. İki tane ipi yanlara doğru açarak gövde iplerden ayıralım ve ortada kalan ipleri uçlarından masaya bantlayarak sabitleyelim (5. Görsel).

5. Görsel

Yanlarda kalan iki ipten birini gövde üzerine ters D harfi oluşturacak şekilde atalım (6.görsel), diğer ipi de kendi tarafında bulunan çaprazdan içeri sokarak karşı tarafta D harfinin içerisinden geçirelim (7. Görsel) .

6. Görsel
7. Görsel

Şimdi ise her iki ipin ucundan aynı anda çekerek düğüm atalım (8. Görsel). Düğümü ne çok sıkın ne de gevşek bırakın, görünümüne göre kendiniz ayarlayabilirsiniz. Bilekliğin bükülme yapmadan düz örülebilmesi için püf nokta; ipin biri ile attığımız ters D harfinin her düğümden sonra diğer yandaki ip ile atılmasıdır (9 .Görsel). Yani makrome örgüsünü bir sağ D bir sol D olarak devam etmeliyiz. Sağ ve sol sırasını bazen unutabiliyoruz. Onun da sırrı, her düğümden sonra sağ veya sol tarafta düğümcük oluşuyor, 9. fotoğrafta parmağımın ucu ile gösterdim. Düğümcük ne tarafta oluştu ise, D harfini o taraftaki ipi atarak yapıyoruz. Bu takip ile de sağ ve sol sırasını kaybetmemiş oluyoruz. Aksi halde bileklik burgu makarna gibi kıvrılıyor 🙂

8. Görsel
9. Görsel

İlk yapılan makrome düğümünde model ortaya çıkmıyor. 3. ve 4. düğümlerde makrome örgüsünün modeli kendini gösterecektir (10.Görsel).

10. Görsel

Erkeklerde 6 cm, kadınlarda 5 cm ve çocuklarda 4 cm makrome örgüsü yapıldıktan sonra son düğümü iyicene sıktırın ve ana gövdeyi bırakarak örgü yaptığımız ipleri keselim, ardından çakmak ile yakalım (11.Görsel). Masaya yapıştırdığımız üst bölümde kalan ipleri yine aynı adımları takip ederek öreceğiz (12. Görsel).

Her iki tarafın makrome örgüsü de tamamlandıktan sonra bilekliği uzunlamasına doğru masaya yeniden sabitleyelim (13. Görsel). Sıra geldi bilekliğimizin boyunu açıp kapamaya yarayacak olan asansör adını verdiğim bağlantının kurulmasına 🙂 Yöntem oldukça basit. Bilekliği nasıl ördüysek, aynı teknik ile asansörü öreceğiz. 3 veya 4 makrome örgüsü yapmanız yeterli olacaktır. Yine aynı şekilde örgüyü yaptığımız paraşüt iplerini kesip uçlarından yakarak asansörü de tamamlıyoruz. En altta kalan uzun ipleri ise 5 cm uzunluk bırakarak keselim, uçlarına düğüm atarak yine çakmak ile yakalım (14. Görsel).

13. Görsel

Paraşüt ipi ile renkli bilekliklerimiz hazır, yapımı çok hızlı ve takması çok renkli. Siz de kendi tasarımlarınızı yaparak sevdiklerinize hediye edebilirsiniz 🙂

🔥447
Tags : göz alıcı bilekliklerkendin yap bileklik modellerimakrome ip ile bileklik nasıl yapılırmakrome ipi ile bileklik yapımımakrome örgüsü ile bileklik yapımıparaşüt ipi bileklik malzemeleriparaşüt ipi ile bileklik yapımırengarenk bileklik yapımıyaz için bileklik modelleri

Leave a Response