close
Genel

SÜRDÜRÜLEBİLİR MUTFAK GEREÇLERİ

Çöp poşetleri, market poşetleri, plastik pipetler, streç filmler..etrafımızda çığ gibi büyürken Dünya’mızı, “sürekli tüketim” alışkanlıklarımız ile yok etmeye başlıyoruz.. !

Mart 2019’da Avrupa Parlamentosu okyanuslardaki atıkları azaltmak için plastik pipet gibi tek kullanımlık ürünlerin 2021’den itibaren yasaklanmasını oyladı ve onaylandı.

Henüz 2017 yılında Norveç’te karaya vuran balinanın midesinden 30 kg plastik poşet çıktığını biliyor muydunuz?

Dahası, Kuzey Kutbu’nda (Svalbaard – Norveç’te takım ada) karla birlikte gökten mikroplastik parçalarının yağdığı ortaya kondu.

Plastik ve naylon ürünlerini kullanarak bir yerlerde bir yaşama son veriyoruz. “Sürekli Tüketim Harekatı”ndan uzaklaşarak ilk adım evlerimizi “Geri Dönüşüm” ve “Sürdürülebilir Yaşam” şekline dönüştürebiliriz. Minik adımlar atarak 1’ken 1000 kişi olabiliriz ve çevrenizde sürdürülebilir plastiksiz yaşam bayrağını eline alan ilk nefer siz olabilirsiniz.

Türkiye’de yılda kişi başı ortalama plastik (naylon) poşet kullanımı 440 adettir. Plastik poşetlerin sonunun okyanuslarda bittiğini düşünürsek eğer; bez torba, balmumu kumaşlar ve bambu mutfak gereçleri harika birer hayat (Dünya) kurtarıcı değiller mi sizce?

Buzdolabı Poşeti ve Streç Filme Alternatif Ürün

Polietilen adı verilen ve petrol türevi maddeyi içeren plastik bir poşetin doğada yok olma süresi 1000 yıldır. Fiziksel olarak yok olsa dahi, mikro parçacıkları çevreye zarar vermeye devam etmektedir. Mutfaklarımızda kullandığımız buzdolabı poşeti ve streç filme alternatif olarak şu sıralar sıkça adını duymaya başladığımız balmumu kumaşları kullanabiliriz.

Sürekli naylon atığı üretmek yerine, kısa süre önce satın aldığım plastik poşet ve streç filme alternatif bir ürünü anlatmak istiyorum.  Adı MUM.O. Doğa dostu insanlar için yola çıkan marka, streç film ve buzdolabı poşetine alternatif olarak üretilmektedir. Özünde, kumaşa balmumu, çam ağacı reçinesi ve hindistan cevizi yağı emdirilerek üretiliyor. Kolaylıkla suda yıkayarak 100 defaya kadar kullanılabilir.

3 farklı boy paketini satın aldım ve tek tek inceledim 🙂 Paketi açar açmaz çam kokusunu birazcık alıyorsunuz. Ele hafif bir yapışkanlık veriyor. Bunun da balmumundan kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Kullanımı süper hızlı. Ekmeğinizi sararkan ya da kasenizin ağzını kapatırken el ısınızla 1-2 saniye ovaladıktan sonra verdiğiniz şekilde kalıyor. 100 farklı poşet kullanmak yerine aynı ürünü yıkayarak kullanmak çok daha doğa dostu bir davranış. Plastiksiz bir yaşama karşı aşağıdaki linke tıklayarak ürünleri inceleyebilirsiniz,

https://www.mumowrap.com/

PLASTİK PİPET ALTERNATİFİ BAMBU PİPETLER

2018 verilerine göre Dünya’da yarattığımız küresel plastik kirliliğinin %8’ini plastik pipetler oluşturmaktadır. Starbucks da 2020 yılına kadar mağazalarında pipet kullanımını sonlandıracağını duyurduktan sonra, global boyuta ulaşan “plastik pipet kirliliği”ne son verebilmek adına biz de bir adım atmalıyız.

Plastik pipete alternatif olarak makarna pipet kullanmaya başlayan restoranları duyduk. Buna ek olarak bambu pipetler de yavaş yavaş kendini göstermeye başlıyor. Bambu, buğdaygillerden olan bir kamış türüdür. İrileştikçe ahşaplaşır. Tabak, bardak, kaşık gibi mutfak gereçlerinde kullanıldığını görünce “neden bambu bir pipet de olmasın?” fikri çok yaratıcı. Ufak ufak mutfağımdan plastikleri uzaklaştırıken, MYCOCO BOWL‘dan bir çift bambu pipet satın aldım. Kampanyalı paketin içerisinde 2 bambu pipet ve bir de doğal çalılardan yapılma pipet temizleme fırçası mevcut. Doğum günü partilerinizde ya da günlük kullanımlarınızda “kullan at plastik pipetler” yerine, tekrar tekrar yıkanarak kullanılabilen bambu pipetler çok daha doğa dostu ve sürdürülebilir yaşam örneği. Ürünü incelemek isterseniz aşağıya bıraktığım linke tıklayabilirsiniz;

http://mycocobowl.com.tr/

PLASTİK POŞET YERİNE BEZ TORBALAR

2019 itibariyle hayatımıza giren “ücretli poşet uygulaması” her ne kadar plastik poşet kullanımını azaltmış gibi görünse de, sebze ve meyve reyonlarında hala poşet kullanımına devam ediliyor. Dolayısıyla da, poşete ücret ödeyerek satın almaya devam ediyoruz, ya da meyve/sebze reyonlarındaki poşetleri araklıyoruz. Dünya’mıza da bir gram faydamız dokunmamış oluyor.

Sebze ve meyvelerimiz için plastik poşet yerine alternatif fikir bu sefer benden, harika cici keseler diktim 🙂 İstediğiniz ebatlarda kullanım amacına göre boyutlandırabilirsiniz. Şık görünebilmesi ve başka insanları da teşvik edebilmesi için üzerlerine nakış ile şirin meyveler de işledim.

Ufak ufak fikirler dünyaları kurtarabilir. Sürdürülebilir ev gereçlerine sen de bugün katılarak geleceğimiz için bir adım atmış olalım. Sizlerin de plastik kullanımı azaltacak fikirleriniz var ise öğrenebilmeyi çok isterim 🙂 Yazımın altına yorum olarak fikirlerinizi ekleyebilir ya da e-mail adresimden benimle paylaşabilirsiniz.

Sevgiler,

🔥148
Tags : balmumu kumaşbalmumu mutfak gereçleribambu pipetbez torbamumo wrapmycoco bowlplastikle mücadeleplastiksiz hayatsürdürülebilir mutfak eşyalarısürdürülebilir mutfak gereçlerisürdürülebilir yaşam

Leave a Response